NCV1075P065G
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
NCV1075P065G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : EN, Frequency Control, Soft Start
Product Status : Active
Voltage - Start Up : 8.2 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 65kHz
Package : Tube
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Non-Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 19 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 670V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.8V ~ 8.6V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 68%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCV1075
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP